Wielu dietetyków często przestrzega przed stosowaniem coraz to nowszych rodzajów diet, które mają pomóc nam w zrzuceniu zbędnych kilogramów. W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszy się dieta ketogeniczna. Jaki wpływ na zdrowie ma dieta keto i czy warto ją stosować? Odpowiadamy!

Na czym polega dieta ketogenna?

Dieta ketogeniczna jest sposobem odżywiania się, który polega na ograniczeniu spożywanych węglowodanów do minimum. Głównym założeniem diety jest jak największa ilość tłuszczu w posiłkach oraz znaczne ograniczenie cukrów, tj. białego cukru, słodyczy, ale także pieczywa, makaronów, kasz czy owoców. Dobrze zbilansowana dieta, zalecana przez WHO, w 45-65% powinna opierać się na węglowodanach, w 25-35% na tłuszczach oraz w 10-15% na białku. Rozkład makroskładników w diecie ketogenicznej opiera się natomiast w 75-90% na tłuszczach, w 15-20% na białku oraz w 10% na węglowodanach. Spożywanie wysokotłuszczowych posiłków, jak również obniżona podaż cukrów, wywołuje w organizmie stan ketozy. Podczas tego procesu zostają spalane zmagazynowane zapasy tłuszczu, które są wykorzystywane jako źródło energii. 

 

Produkty, wchodzące w skład diety keto

Dieta ketogeniczna powinna się opierać na tłuszczach, w związku z tym należy wybierać produkty, takie jak: 

  • tłuste mięsa, ryby,
  • oleje roślinne (np. oliwa z oliwek),
  • tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (smalec, masło),
  • śmietanę,
  • orzechy, pestki, nasiona,
  • awokado, owoce jagodowe,
  • warzywa, np. brokuły, papryka, pomidory, ogórki.

Ważnym elementem jest także białko. Jego źródłem jest przede wszystkim: drób, wołowina, wieprzowina, jagnięcina, tłuste ryby morskie. Istotne w diecie są również jajka oraz nabiał.

 


Zalety diety ketogenicznej

Ten rodzaj diety jest wybierany w głównej mierze z powodu tego, że podczas jej stosowania następuje szybka utrata kilogramów i spadek tkanki tłuszczowej. Wpływa to na lepszą pracę nerek, serca oraz kilku innych narządów wewnętrznych człowieka. W organizmie zmniejsza się liczba cukrów i cholesterolu, co z kolei przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia zawału serca, miażdżycy czy udaru. Ketoza jest u dzieci niefarmakologiczną metodą leczenia padaczki lekoopornej. Taki sposób żywienia może zmniejszyć częstotliwość oraz złagodzić przebieg ataków. Lekarze przypisują tę dietę (po uprzednich modyfikacjach) swoim pacjentom chorującym na cukrzycę. Prowadzone badania wykazują, że ketogeniczny system odżywiania powoduje też pozytywne rezultaty u osób chorych na: Parkinsona, Alzheimera, stwardnienie zanikowe boczne czy nowotwory mózgu.

Wady diety ketogenicznej

Nie każdy może stosować dietę wykluczającą węglowodany. Przeciwwskazaniami mogą być choroby nerek, wątroby czy trzustki, gdyż ketoza sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych i znacznie obciąża organizm. Nieumiejętne stosowanie diety ketogenicznej może doprowadzić do kwasicy ketonowej, która jest bardzo niebezpieczna. Brak błonnika w diecie wywołuje zaparcia. W początkowych tygodniach zmianu sposobu żywienia może pojawić się dokuczliwe rozdrażnienie, apatia czy trądzik, dlatego powinno być się pod stałą opieką lekarza lub dietetyka. Po wykluczeniu większości warzyw i owoców organizmowi zaczyna brakować minerałów oraz witamin, dlatego niezbędne jest stosowanie odpowiednich suplementów diety. Ponadto nabieranie nowych nawyków żywieniowych może okazać się nie tylko czasochłonne, ale i trudne.

Okiem ekspertów

Jak każda dieta, dieta ketogenna ma wiele wad i zalet. Zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie jakiejkolwiek diety, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, który powie, czy nie mamy żadnych istotnych przeciwwskazań jej wdrożenia. Zdaniem wielu dietetyków, ketoza sprawdza się u pacjentów z chorobami neurodegeneracyjnych, lecz stosowanie jej do utraty zbędnych kilogramów może pociągnąć za sobą wiele niepożądanych i niebezpiecznych konsekwencji. Warto więc w tym celu postawić na w pełni zbilansowaną dietę. Jeśli nie mamy czasu lub zdolności do przygotowywania samodzielnych, zdrowych posiłków, z pomocą przychodzi do nas catering dietetyczny z Bydgoszczy. W ofercie znajdziemy dietę pudełkową, idealnie dopasowaną do naszych potrzeb.