Badania
Przede wszystkim zacznij od wykonania podstawowych badań i przeanalizowania ich ze swoim lekarzem:
- Hematokryt i hemoglobina
- Poziom glukozy we krwi
- Poziom witamin (szczególnie witaminy D i B12)
- Poziom hormonów tarczycy (TSH, FT4)
- Obraz morfologii krwi (liczba czerwonych i białych krwinek)
- Kortyzol
- Estrogen i progesteron (kobiety) / testosteron (mężczyźni)
- Poziomu żelaza i ferrytyny
- Czynność wątroby (AST, ALT)
- Czynność nerek (kreatynina, mocznik)
Jeśli nie znajdziesz nic w podstawowych badaniach, możesz sprawdzić też melatoninę i elektrolity (sód, potas, wapń, magnez)
Jakość snu
Później zadbaj o jakość swojego snu, przystosowując pomieszczenie i wyciszając organizm przed położeniem się spać. To, że śpisz długo, nie znaczy, że śpisz efektywnie. Pisaliśmy o tym w artykule popraw jakość swojego snu. Zajrzyj, zainspiruj się i zacznij lepiej sypiać.
Nawodnienie i ruch
Nie przesadzaj z kawą, ponieważ jej duża ilość wcale nie pomoże ci zwalczyć zmęczenia. Kawa zawiera kofeinę i pomaga, ale nie na cały dzień, kiedy jej poziom spadnie, będziesz znów zmęczony. Chociaż trudno w to uwierzyć, dużo lepszym rozwiązaniem może okazać się woda z cytryną, która Cię orzeźwi, nawodni i nie spowoduje spadku energii. Jeśli czujesz zmęczenie, napij się, zrób kilka przysiadów lub zatańcz do jednej ulubionej piosenki. Poprawi Ci się humor, krew zacznie szybciej płynąć i głowa lepiej pracować.
Zbilansowana dieta
Pewnie czasem wypowiadasz zdanie “potrzebuje cukru, bo mam spadek energii”… Ok — cukier pomoże, ale na chwilę. Kiedy jego poziom wzrośnie, Ty dostaniesz dawkę energii na kilkadziesiąt minut, a potem nastąpi nagły spadek, który jeszcze pogłębi Twoje zmęczenie. Zamiast tego dbaj o jedzenie lekkich i REGULARNYCH posiłków. Tak, aby poziom cukru i pozostałych składników był wyrównany w ciągu całego dnia i pozwalał Ci na prawidłowe funkcjonowanie. Zbilansowana dieta będzie pomocą także, jeśli wyjdą Ci niedobory w wynikach badań, o których pisaliśmy wyżej.
Jeśli wszystkie powyższe punkty nie pomagają, skonsultuj się z lekarzem i powiedz mu o swoich obawach. Lekarz w określonych przypadkach może zlecić dodatkowe badania typu rezonans, badania snu itp.