Praca, domowe obowiązki, życie towarzyskie – łatwo w tym gąszczu zadań zapomnieć o regularnych posiłkach, piciu wody czy aktywności fizycznej. Zbudowanie zdrowych nawyków w naszej codziennej rzeczywistości może być dużym wyzwaniem. Na szczęście z pomocą przychodzi habit tracker. Znasz już tę metodę wspierania swojej przemiany „na lepsze”?

 

Czym jest habit tracker?

Habit tracker, znany również jako planer nawyków, to narzędzie, które ułatwia monitorowanie i kontrolowanie codziennych czynności. Pozwala on na wizualizację postępów, co motywuje do dalszej pracy i ułatwia wytrwanie w dążeniu do celu. Odhaczanie i zamalowywanie kolejnych etapów, daje efekt małej nagrody, co szczególnie ważne jest, kiedy na efekty płynące z wprowadzanych zmian, przychodzą powoli.

Jak habit tracker pomaga w życiu?

Korzyści płynące ze stosowania habit trackera są liczne:

 • Pomaga w budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych: Regularne posiłki, odpowiednia ilość wypijanej wody, sięganie po zdrowe przekąski – to tylko kilka przykładów nawyków, które możesz śledzić za pomocą habit trackera.
 • Ułatwia utrzymanie work-life balance: Planując posiłki i treningi z wyprzedzeniem, łatwiej Ci będzie znaleźć czas na relaks i odpoczynek. Możesz zaplanować nie tylko to, co trudne, ale i to, co przyjemne.
 • Motywuje do działania: Wizualizacja postępów na papierze lub w aplikacji sprawia, że łatwiej jest wytrwać w dążeniu do celu.
 • Pomaga w identyfikowaniu słabych stron: Regularnie prowadząc habit trackera, łatwiej Ci będzie zauważyć, w jakich obszarach potrzebujesz poprawy i wprowadzić odpowiednie zmiany.
 • Daje poczucie satysfakcji: Osiąganie wyznaczonych celów i konsekwentne realizowanie nawyków daje ogromną satysfakcję i wzmacnia pewność siebie.

Jak korzystać z habit trackera?

Pierwszym krokiem jest wyznaczenie celów. Zastanów się, jakie zdrowe nawyki żywieniowe chcesz wprowadzić do swojego życia. Może to być regularne picie wody, jedzenie 5 posiłków dziennie, sięganie po warzywa i owoce zamiast słodyczy, czy ograniczenie spożycia przetworzonej żywności.

Kiedy już wiesz, jakie cele chcesz osiągnąć, wybierz odpowiedni habit tracker. Dostępnych jest wiele wersji online i offline. Podstawowe habit trackery, to po prostu lista codziennych czynności i siatka, w której zamalujesz kolejne kwadraty.

My przygotowaliśmy dla Ciebie bardziej złożony projekt, który w jeszcze bardziej graficzny sposób pokaże Ci Twoje postępy.

W naszym  plenerze nawyków postawiliśmy na Work – Life Balance.

Znajdziesz tu sekcje:

 • picie wody,
 • trening – zdecyduj ile czasu i jaka forma i wpisz w wolne miejsce,
 • rozwój / wiedza – szkolenie, czytanie, obejrzenie dokumentu? Wybierz, wpisz i monitoruj czas,
 • posiłki – kontroluj czas (lub kalorie) spożywania posiłków i przekonaj się, czy jesz regularnie,
 • mindset – wpisz afirmację / zdanie, które będziesz powtarzać sobie codziennie, aby poprawić swoje nastawienie (do siebie, świata, pracy – zaszalej!),

  Podzielenie na mniejsze fragmenty, w trudniejszych zadaniach pozwala na zaznaczenie postępów, nawet jeśli nie wykonasz całej planowanej czynności.
  W wykresach kołowych oznacz jednostkę. Jeśli planujesz codziennie 60 min trening, jeden trójkącik będzie odpowiadał 5 min jednostce czasu. Nawet jeśli zrobisz 20 min, zamalujesz, chociaż część koła, zamiast oznaczyć zadanie jako niewykonane.

 

Habit tracker do pobrania

Nasz Habit Tracker możesz pobrać bezpłatnie, klikając w poniższy link:

Habit Tracker

Pamiętaj, że budowanie zdrowych nawyków to proces, który wymaga czasu i zaangażowania. Nie zniechęcaj się, jeśli na początku spotkasz trudności. Konsekwentnie dąż do celu, a z pewnością osiągniesz sukces!

Dodatkowe wskazówki:

 • Rozpocznij od małych kroków. Nie staraj się od razu zmienić wszystkiego na raz. Wybierz jeden lub dwa nawyki, na których skupisz się w pierwszej kolejności.
 • Znajdź motywację. Pomyśl o tym, jakie korzyści przyniosą Ci zdrowe nawyki żywieniowe. Może to być lepsze samopoczucie, więcej energii, wymarzona sylwetka, a może poprawa stanu zdrowia.
 • Znajdź kompana. Znalezienie osoby o podobnych celach może pomóc w dążeniu do celu.