Jesteśmy zewsząd zalewani reklamami o magicznych właściwościach suplementów diety. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym nagminnie słyszy się o konieczności ich przyjmowania, w celu utrzymania zdrowia i formy. Jak działają suplementy diety? Czy spożywając pełnowartościowe posiłki nadal powinniśmy po nie sięgać? Przedstawiamy fakty i mity na temat suplementów.

Suplementy działają jak leki – MIT

Według definicji pochodzącej z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej Suplement diety to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny (...). Natomiast w lekach dawka składników aktywnych wykazuje działanie farmakologiczne, terapeutyczne. Zadaniem suplementów diety nie jest zatem leczenie chorób, lecz zapobieganie schorzeniom, wynikających z niedoborów witamin czy innych składników odżywczych.

Suplementy diety są niebezpieczne – MIT

Wszystkie polskie suplementy diety, które są dopuszczone do obrotu, muszą spełniać wymogi narzucone przez: ustawę o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 r. (Dz.U. z 2006 r. Nr 171, poz. 1225 ze zm.), oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2007 r. w sprawie składu oraz oznakowania suplementów diety (Dz.U. Nr 196, poz. 1425 ze zm.).
Jedynym zagrożeniem, wynikającym ze stosowania suplementów, może być ich przedawkowanie, dlatego tak ważne jest suplementacja zgodnie z treścią ulotki czy zaleceniami lekarza. Zagrożeniem może stanowić również:

 • sięganie po kilka suplementów jednocześnie, które zawierają te same składniki,

 • suplementacja bez wyraźnego wskazania i potrzeby,

 • niewiedza co do interakcji suplementów z innymi lekami.

Przepisy prawne zakładają maksymalną zawartość witamin oraz składników mineralnych w dziennej porcji każdego suplementu. Stosowanie tych produktów zgodnie z zaleceniami producenta jest w pełni bezpieczne dla konsumenta.  

W skład suplementów wchodzą:

 • witaminy (A, C, D, E, K, B6, B12, tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas pantotenowy, kwas foliowy, biotyna),

 • składniki mineralne (wapń, magnez, żelazo, miedź, jod, cynk, mangan, sód, potas, selen, chrom, molibden, fluorki, chlorki, fosfor, bor, krzem),

 • inne substancje jak np. aminokwasy, kwasy tłuszczowe, błonnik pokarmowy,

 • luteina, probiotyki i prebiotyki, produkty pochodzenia roślinnego.

Po suplementy należy sięgać, jeśli stwierdzono u nas niedobory – FAKT

Aby sprawdzić, czy cierpimy na niedobory witamin, warto wykonać podstawowe badania krwi. Szczególnie narażeni na niedobory jesteśmy wtedy, gdy eliminujemy jakieś produkty z codziennej diety, chorujemy na coś lub nasz organizm jest zbyt obciążony. Kiedy stosować dodatkową suplementację?

 • gdy jesteśmy na diecie wegańskiej, warto suplementować witaminę B12,

 • w trakcie oraz po leczeniu antybiotykami należy przyjmować probiotyki,

 • pracując cały dzień w pomieszczeniu, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, powinno się suplementować witaminę D,

 • gdy jesteś w ciąży, lekarz przepisze Ci odpowiednią suplementację.

Jesz pełnowartościowe posiłki? Nie potrzebujesz suplementów – FAKT 

Stosując zbilansowaną dietę, opierającą się na pełnowartościowych posiłkach, dostarczasz swojemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz witaminy. Jeśli chcesz zdrowo się odżywiać, bez konieczności łykania suplementów, zadbaj o to, by Twoja dieta była bogata w produkty pełnoziarniste, nabiał, chude mięso, warzywa oraz owoce. Jeśli jednak masz wątpliwości co do tego, czy w Twoim odżywianiu nie brakuje jakichś składników, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. 

Świetnym rozwiązaniem jest również opcja korzystania z gotowych posiłków, przygotowanych przez catering dietetyczny. Dieta pudełkowa od Foodie Box powstaje we współpracy z dietetykiem, dlatego posiłki są odpowiednio zbilansowane. Masz więc pewność, że żadne niedobory Ci nie grożą.