Sól i cukier zyskały miano „białej śmierci”

Sól i cukier zyskały miano „białej śmierci”

Dietetycy alarmują, że ich nadmiar ma bardzo szkodliwy wpływ na nasz organizm. Cukier jest uznawany za jedną z najbardziej uzależniających substancji na świecie, a sól zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Dlaczego warto wyeliminować sól i cukier z diety? Jakie są dopuszczalne dzienne normy ich spożywania? Dowiedz się, jak krok po kroku zredukować ich ilość w posiłkach.

Dzienne spożycie soli i cukru
Według norm wytyczonych przez Światową Organizację Zdrowia dozwolona ilość cukru w zdrowej diecie nie powinna przekraczać 90 gramów. Patrząc na to, że cukier jest dodawany wszędzie (nawet do chleba), trzeba kontrolować ilość spożywanych słodyczy. Natomiast dozwolone spożycie soli to tylko 6 gramów, czyli nieco ponad jedna łyżeczka. Chodzi tutaj zarówno o sól zawartą już w produktach spożywczych, jak i tę dodawaną do potraw. Łatwo jest więc wywnioskować, że na co dzień znacznie przekraczamy dzienną dawkę spożycia.

Ogranicz przetworzoną żywność
Cukier i sól dominuje we wszelkich produktach przetworzonych. Składniki te są dodawane w procesie produkcyjnym. Najprostszym sposobem jest unikanie tego rodzaju żywności. Zacznij od ograniczenia:
*gotowych dań o kiepskim składzie,
*fast foodów,
*słonych i słodkich przekąsek,
*gotowych sosów w paczce lub słoikach.
Czym warto więc zastąpić przetworzoną żywność?
*warzywami i owocami,
*naturalnymi produktami i nabiałem bez dodatku cukru,
*ziołami i naturalnymi przyprawami bez dodatku soli.
Propozycje pełnowartościowych posiłków opartych na naturalnych, nieprzetworzonych produktach znajdziesz w cateringu dietetycznym od Foodiebox by Canapa.

Co zyskasz, ograniczając sól w diecie?
Nadmierne spożywanie soli sprawia, że słabiej odczuwamy inne smaki. Po ograniczeniu soli zauważysz, że lepiej wyczujesz inne przyprawy, takie jak np. bazylia, a smak potraw stanie się bardziej wyrazisty. Redukcja słonych potraw i przekąsek wpłynie pozytywnie na ciśnienie tętnicze, obniżając je, a także poprawiając samopoczucie. Jeżeli cierpisz na skurcze mięśni, zaobserwujesz ich zniknięcie.

O ograniczeniu cukru i zaletach jego zdrowszych zamienników przeczytasz tutaj.