Utrzymanie diety nie jest łatwe. Nawet jeśli otrzymujemy gotowe posiłki w formie cateringu dietetycznego, łatwa dostępność niezdrowych przekąsek i napojów utrudnia zachowanie ciągłej diety. Czasami pojawia się potrzeba zrobienia przerwy. Jak więc podejść do tego mądrze, aby nie zniweczyć dotychczasowych wysiłków?

Skąd potrzeba przerwy od diety pudełkowej?

Przede wszystkim, ważne jest zrozumienie, dlaczego chcemy zrobić przerwę w diecie pudełkowej. Czasem jest to związane z jakimś wydarzeniem, wyjazdem, czasem po prostu potrzebą zmiany i odpoczęcia od restrykcyjnych zasad zdrowego odżywania.
Zrozumienie motywacji pomoże zaplanować przerwę w taki sposób, aby była ona zdrowa i nie wpłynęła negatywnie na nasze długoterminowe cele.

Nie ma nic złego w zrobieniu przerwy od ścisłej diety. Warto jednak ustalić czas trwania. Czy będzie to jeden dzień, tydzień, czy może dłużej? Ustalenie ram czasowych pomoże zachować kontrolę nad sytuacją.

Najbezpieczniej jest robić krótsze regularne przerwy. W naszej diecie pudełkowej stosujemy zasadę wolnych weekendów. To czas, kiedy najczęściej odwiedza się rodzinę, wychodzi ze znajomymi “na miasto”, uczestniczymy w imprezach okolicznościowych.
To idealne dni na krótką (ale rozsądną) przerwę od diety. Jeden schabowy u babci czy mała porcja popcornu w kinie nie zrujnuje całej diety, a pozwoli zaspokoić potrzeby.

 

Umiar i Świadomość

Przerwa w diecie nie oznacza, że musimy całkowicie porzucić zdrowe nawyki. Nawet jeśli zdecydujemy się na luźniejsze podejście do jedzenia, warto pamiętać o podstawach zdrowego odżywiania. Wybieraj pełnowartościowe produkty, unikaj nadmiaru przetworzonej żywności i nie zapominaj o nawodnieniu. Staraj się panować nad ilością kalorii, ale nie musisz liczyć ich dokładnie. A może to dobry moment na wsłuchanie się w swoje ciało? Po 5 dniach diety powinieneś mniej więcej znać uczucie po optymalnej wielkości posiłku. Przerwa w diecie to również doskonała okazja do praktykowania mindful eating, czyli świadomego jedzenia.

Powrót do Diety Pudełkowej

Po zakończeniu przerwy ważne jest, aby powrócić do ustalonego planu diety pudełkowej. Może to wymagać odrobiny dyscypliny, ale pamiętajmy o celach, które sobie postawiliśmy. Jeśli w weekendowej, czy innej planowanej przerwie nadal trzymasz się w miarę świadomego żywienia, to powrót do diety pudełkowej nie powinien być trudny. W końcu dieta pudełkowa jest wygodna i pyszna.

Jeśli przerwa była długa i wiesz, że spożywane przez ciebie kalorie były znacznie większe, nie wybieraj od razu rygorystycznej kaloryczności. Zamów dietę z odrobinę wyższą kalorycznością i później obniż ją do potrzebnej normy. Jeśli od razu wybierzesz deficytową kaloryczność, możesz odczuwać głód i frustracje, które doprowadzą do rezygnacji z diety.


Przerwa w diecie pudełkowej nie musi oznaczać końca naszych wysiłków w dążeniu do zdrowego stylu życia. Podejmując świadome i przemyślane decyzje, możemy skorzystać z przerwy, nie tracąc przy tym z oczu naszych długoterminowych celów. Pamiętajmy, że dieta pudełkowa to narzędzie, które ma wspierać nas w dążeniu do zdrowia i dobrego samopoczucia, a elastyczne podejście może być kluczem do trwałego sukcesu.