Kolacja powinna być ostatnim posiłkiem przed położeniem się do łóżka. Należy ją spożywać około 2-3 godziny przed snem, unikając ciężkostrawnych pokarmów. Zbyt obfity i tłusty posiłek może bowiem powodować obniżenie jakości snu, a w przypadku regularnego objadania się, skutkować nadwagą. Jaki więc wybrać posiłek, żeby zaspokoił nasze uczucie głodu i dostarczył odpowiednią ilość składników odżywczych? Przedstawiamy kilka pomysłów na zdrową kolację.

Tego unikaj
W nocy organy (takie jak trzustka czy wątroba) odpowiedzialne za procesy trawienne zmniejszają swoją aktywność. W związku z tym ostatni posiłek nie powinien być ciężkostrawny. Należy go skomponować tak, aby nie był zbyt obfity i tłusty, przy jednoczesnym dostarczeniu niezbędnej ilości energii.

Kolacja powinna dostarczać 15-20% energii codziennej diety. Wartość kaloryczna do 250 kcal powinna być stosowana w przypadku diety redukcyjnej i ok. 500 kcal w przypadku diety stosowanej przez aktywną fizycznie osobę z prawidłową masą ciała.

Wybieraj zdrowe źródła białka oraz węglowodanów

Wybieraj zdrowe źródła białka oraz węglowodanów

Dobrze by było, żeby kolacja składała się z produktów o wysokiej zawartości białka, którego źródłem jest między innymi tryptofan. Ten aminokwas jest potrzebny w procesie biosyntezy melatoniny oraz serotoniny. To dzięki tym hormonom zmniejsza się napięcie organizmu i reguluje się nastrój, umożliwiający zapadnięcie w przyjemny sen.
Do źródeł tryptofanu należy:
*chude mięso,
*produkty mleczne,
*jajka,
*ryby,
*nasiona roślin strączkowych,
*pestki dyni i słonecznika.
Kolejną grupą produktów świetnie sprawdzających się na zdrową kolację są węglowodany zawarte w pełnoziarnistych produktach zbożowych. Mowa tutaj o ciemnym pieczywie, makaronie razowym oraz kaszy. Warto dodać również nasiona, orzechy czy oliwę z oliwek, które dostarczą organizmowi zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Pomysły na zdrową i pyszną kolację

Pomysły na zdrową i pyszną kolację

Gdy masz więcej czasu na przygotowanie kolacji, przyrządź posiłek na bazie produktów gotowanych i pieczonych. Ciepłe danie świetnie sprawdzi się podczas jeszcze zimowych wieczorów. Proponujemy chude mięso (duszone, ugotowane bądź pieczone) w towarzystwie warzyw lub rybę z dodatkiem ziół, pełnoziarnistego makaronu, ryżu lub kaszy. Taki rodzaj posiłku zapewni Ci uczucie sytości na całą noc.

Jeżeli jednak szukasz pomysłu na szybką kolację, sprawdzającym się klasykiem są kanapki z ciemnego pieczywa. Na chleb możesz położyć m.in. pastę twarogową, ugotowane jajko, plaster wędzonej ryby czy warzywa takie jak pomidor, papryka, ogórek kiszony.

Zdrowa kolacja może być pysznym posiłkiem, pełnym przypraw, składników odżywczych oraz smaku, czego najlepszym przykładem jest dieta pudełkowa od Foodiebox by Canapa. W naszych kolacyjnych pudełkach znajdziesz między innymi aromatyczną zupę curry z soczewicą czy pizzerinki na cieście marchewkowym.