Gotując w domu, zużywamy wodę i prąd, stosujemy detergenty, produkujemy śmieci z półproduktów i niejednokrotnie marnujemy jedzenie.
Czy catering dietetyczny ma potencjał w zmniejszaniu tego negatywnego wpływu naszych codziennych czynności na środowisko? Może nie będzie on bardziej ekologicznym rozwiązaniem na rynku, ale przedstawimy kilka aspektów, które obalą mit bardzo negatywnego wpływu caterinu na środowisko. 

 

Marnowanie jedzenia

Jednym z głównych problemów związanych z gotowaniem w domu jest marnowanie jedzenia. Często przekraczamy nasze potrzeby i przygotowujemy zbyt duże porcje, które potem kończą w koszu na śmieci. Czy nie zdarza Ci się nigdy ugotować za dużo i jeść ponad siłę, kilka dni to samo, lub ostatecznie wyrzucić część ugotowanego jedzenia?
Korzystając z cateringu dietetycznego, otrzymujesz dokładnie odliczoną ilość jedzenia, które powinno wystarczyć Ci na cały dzień. Kucharze zamawiają produkty i gotują posiłki ściśle według konkretnej listy i sporządzonych receptur, dzięki czemu nic się nie marnuje ani w kuchni, ani w domach klientów.

Produkcja śmieci

Gotowanie często wiąże się ze zużywaniem wielu opakowań – zarówno plastikowych, jak i papierowych. Gotując małe ilości, produkujemy więcej śmieci w rozliczeniu miesięcznym, niż firma korzystająca z opakowań zbiorczych i dostaw od lokalnych sprzedawców. Porównać można chociażby małe jogurty 100g otwarte w 100 domach do jednego zbiorczego pojemnika 15 kg.
Dobrze zagospodarowane śmieci z cateringu, nawet jeśli nie są typowo ekologiczne, idą do recyklingu. Ważne, aby opłukać opakowanie przed wyrzuceniem i wynieść do kosza z odpowiednim oznakowaniem. A jeśli masz otwartą głowę, może wykorzystasz te pojemniki to zabawy z dziećmi czy zorganizowania śrubek w garażu.

 

Woda i detergenty

Gotowanie w domu wymaga zużycia dużej ilości wody, zarówno do płukania produktów spożywczych, jak i przygotowywania potraw. Tak samo w przypadku mycia naczyń po gotowaniu i spożywaniu posiłków w domach.
Catering dietetyczny stosuje precyzyjne i zoptymalizowane procesy, które zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.. Przykładem może być proste korzystanie jednego większego garnka do uotowania makaronu (zamiast 20 małych w każdym domu) - minimalizuje się zużycie wody przy samym gotowaniu a także wody, prądu i detergentów na mycie jednego naczynia, zamiast uruchamiania 20 zmywarek. 

Zużycie prądu

Współczesne technologie kuchenne i urządzenia elektryczne, takie jak kuchenki, piekarniki czy mikrofalówki, korzystają z energii elektrycznej, która często pochodzi z paliw kopalnych. Długotrwałe gotowanie i nieefektywne wykorzystanie tych urządzeń prowadzi do marnowania prądu. Catering dietetyczny, który ma profesjonalnie zaprojektowane kuchnie, przygotowuje jednocześnie duże ilości jedzenia i wykorzystuje energooszczędne urządzenia, może pomóc w minimalizacji zużycia prądu i oszczędności energii.

 

Marnowanie jedzenia, opakowań, wody i prądu podczas gotowania jest problemem, który negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Catering dietetyczny może w ostatecznym rozrachunku okazać się znacznie bardziej ekologiczny, niż mogłoby się wydawać. Dostarczanie starannie przygotowanych posiłków o odpowiednich porcjach, zoptymalizowane procesy gotowania i korzystanie z energooszczędnych urządzeń to tylko niektóre rozwiązania.