Dietę Pudełkową często wybiera się ze względu na chęć zrzucenia dodatkowych kilogramów. Wówczas kluczowe jest wejście na deficyt kaloryczny. Z taką myślą i przekonaniem niejednokrotnie klienci cateringów dietetycznych wybierają od razu mocno ujemną kaloryczność wyliczoną przez kalkulatory, nie dostosowując jej do swoich możliwości. Przy rozpoczynaniu diety redukcyjnej ważne jest, aby podejść do tego z umiarem i patrzeć długoterminowo. 

Dwa sposoby na deficyt kaloryczny

Dieta i sport idące ze sobą w parze, tworzą efektywne narzędzie do osiągnięcia celu wagi i sprawności fizycznej. Dlatego warto pamiętać, że deficyt kaloryczny można osiągnąć na dwa sposoby: dietą (np. odpowiednio dobraną dietą pudełkową) i zwiększeniem spalania (aktywnością fizyczną).

Skoro kaloryczność obliczamy przez połączenie wagi, wzrostu, wieku, płci i aktywności, to myśląc o odchudzaniu, nie zrzucajmy wszystkiego na dietę. Osiągnij deficyt kaloryczny, łącząc dietę pudełkową i ruch, chociażby poprzez codzienne spacery lub rezygnację z wind i samochodu.
Regularna aktywność fizyczna nie tylko zwiększa ilość spalanych kalorii, ale także wzmacnia mięśnie i wydolność organizmu.


Dlaczego duży deficyt kaloryczny w diecie pudełkowej nie wystarczy do odchudzania?

Nagłe podjęcie drastycznego deficytu kalorycznego może wydawać się szybkim sposobem na utratę wagi, ale niesie ze sobą poważne ryzyko.
Duży deficyt kaloryczny na początku diety pudełkowej pomoże na krótko. Jeśli dotychczas spożywałeś posiłki niezbilansowane,  o wysokiej kaloryczności, to przeskoczenie na kilkaset kalorii mniej nie jest odpowiednią drogą. Będziesz odczuwać głód a napięcie i frustracja będą rosły każdego dnia. Organizm może i zyska lepszej jakości posiłki z diety, ale nie wytrzymasz na niej długo — prawdopodobnie zaczniesz podjadać, aż całkiem zrezygnujesz z diety.
Dodatkowo organizm, przyzwyczajony do określonej ilości kalorii, reaguje na nagły deficyt, zaczynając gromadzić zapasy i zwalniając tempo przemiany materii. To może prowadzić do tzw. efektu jojo, kiedy po zakończeniu diety osoba przybiera na wadze szybciej, niż ją straciła.

 

Jak mądrze wejść w deficyt kaloryczny z dietą pudełkową?

Optymalne podejście to stopniowe zmniejszanie spożywanych kalorii, dając organizmowi czas na przystosowanie się do nowej sytuacji. Zaczynając od umiarkowanego deficytu, można monitorować reakcję organizmu i stopniowo dostosowywać poziom kaloryczności. To pozwala uniknąć szokowania organizmu, utrzymując zdrowe tempo utraty wagi.
Do tego dołącz stopniowe zwiększanie aktywności fizycznej, która dodatkowo spali kalorie. Możesz zacząć od 30-minutowego spaceru, później dodać ćwiczenia raz w tygodniu, później zwiększyć ich intensywność lub ilość. Jeśli zamawiasz dietę  myślą o odchudzaniu, możesz wybrać opcję z obniżoną ilością węglowodanów (u nas dieta SLIM). 
Pamiętaj też, aby po osiągnięciu pożądanej wagi, nie przestać być aktywnym i nie wrócić do objadania. Możesz zwiększyć kaloryczność, ale pozostać przy chociaż jednym treningu tygodniowo i zdrowej diecie pudełkowej np. standardowej diecie pudełkowej Healthy Day

Deficyt w naszej diecie pudełkowej Foodiebox

Jeśli korzystasz z kalkulatora dostarczonego podczas zamawiania diety pudełkowej i wybierasz jako cel “utrata wagi” kalkulator poda Ci kaloryczność docelową potrzebną do odchudzania. Nie oznacza to, że masz od razu zamówić taką lub mniejszą wartość. Cateringi dietetyczne dostarczają kaloryczność w określonych prograch. Na początku wybierz próg odrobinę wyższy niż ten wyliczony. Jeśli aktualnie spożywasz dużo wyższą kaloryczność, to na pierwsze 2-4 tygodnie diety wybierz coś pomiędzy poprzednio spożywaną ilością a tą wyliczoną przez system. Do tego zwiększ ruch. Wówczas poprawisz jednocześnie wagę, wydolność organizmu, wygląd sylwetki oraz wyniki krwi :)

Przykładowy scenariusz:
Aktualnie spożywasz około 2800 kcal, pracujesz w biurze, dojeżdżasz autem i nie trenujesz. System wyliczył kaloryczność na 1900 kcal. Zamów dietę 2500 kcal i zacznij spacerować codziennie po 30 min. Po miesiącu zmniejsz kaloryczność do 2000 i dołącz przynajmniej  1 trening w tygodniu. Po osiągnięciu odpowiedniej wagi zostaw codzienne spacery (pomagają także na nastrój) i wylicz od nowa kaloryczność, wybierając “chcę zdrowo się odżywać”.

 

Dietę pudełkową można skutecznie wykorzystać do osiągnięcia deficytu kalorycznego, ale kluczowe jest umiarkowane podejście. Unikanie gwałtownych zmian, stopniowe obniżanie kaloryczności oraz równoczesne inwestowanie w aktywność fizyczną to klucz do utrzymania zdrowej diety i trwałej utraty wagi. Pamiętajmy, że zdrowa dieta to nie tylko utrata wagi, ale także dbałość o ogólną kondycję organizmu.