Poznaj wszystkie właściwości naturalnego miodu

Poznaj wszystkie właściwości naturalnego miodu

Jak już wiesz, miód należy do grupy superfoods i jest zdrowym zamiennikiem cukru białego. Ten naturalny produkt spożywczy powinien się znaleźć w diecie każdego z nas. Płynne złoto wzmacnia serce, koi nerwy, a także doskonale sprawdza się jako kosmetyk. Wykorzystujemy je także w naszych foodieboxowych pudełkach, jako dodatek do deserów czy sosów w cateringu dietetycznym. Poznaj wszystkie właściwości miodu od naszych regionalnych dostawców!

Składniki odżywcze miodu
Miód ma właściwości antybakteryjne – może być naturalnym antybiotykiem walczącym z niektórymi bakteriami. Jednym z najważniejszych składników miodu są enzymy, które w większości pochodzą z gruczołów ślinowych pszczół. Enzymy te mają niską odporność na działanie wysokich temperatur, dlatego nie należy go podgrzewać bądź zalewać gorącą wodą. Jeżeli miód ma być dodatkiem do herbaty, warto najpierw napar przestudzić. W naturalnym miodzie znajdziemy duże ilości mikroelementów takich jak potas, magnez, wapń, żelazo czy fosfor, a także witaminy z grupy A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy oraz biotynę.

Miód jest bardziej kaloryczny niż biały cukier, jednak w przeciwieństwie do niego – to nie tylko puste kalorie, lecz przede wszystkim szereg właściwości leczniczych.

Działanie lecznicze miodu
Zawarta w miodzie acetylocholina i potas poprawiają pracę oraz wydolność serca. Warto więc, aby stosować preparaty z miodem w składzie podczas intensywnego wysiłku fizycznego oraz intelektualnego. Miód jest cenny podczas choroby, uzupełnia szereg brakujących składników odżywczych w organizmie, jak również walczy ze zmęczeniem.

Przy problemach z zasypianiem można zjeść łyżeczkę miodu, która zapewni spokojny sen. Uwzględnienie go w codziennej diecie jest niezwykle istotne dla poprawy naszego nastroju i krążenia; płynne złoto obniża ciśnienie, dlatego wykorzystuje się go w walce z chorobą wieńcową, jak również nerwicą naczyniową serca.

Jaki miód jest najzdrowszy?

Jaki miód jest najzdrowszy?

Im ciemniejszy miód, tym wyższa zawartość cennych antyoksydantów. Za najzdrowszą odmianę miodu uchodzi miód spadziowy, a zaraz po nim miód gryczany. Połączenie tych dwóch rodzajów gwarantuje nam maksimum dawki właściwości odżywczych oraz leczniczych.

Miód spadziowy jest wykorzystywany w leczeniu chorób układu oddechowego.

Miód gryczany o charakterystycznej brunatnej barwie powoduje wzrost poziomu hemoglobiny, dlatego zaleca się spożywać go po wszelkich zabiegach chirurgicznych. Organizm stanie się silniejszy, a naczynia krwionośne zostaną wzmocnione.

Miód z regionalnej pasieki
Do przygotowania posiłków w naszym cateringu dietetycznym używamy wyłącznie naturalnych produktów pochodzących od regionalnych dostawców. Tak też jest z miodem, który pozyskujemy od zaprzyjaźnionej pasieki z miodem.