Skąd wiedzieć, czy się wysypiasz?

To proste. Jeśli spisz ponad 6h dziennie a nadal jesteś zmęczony, może to oznaczać, że Twój sen jest nieefektywny. Prawda, że powody zmęczenia mogą być także inne, ale czy nie łatwiej najpierw wykluczyć tę najprostszą przyczynę?

Co zrobić, żeby spać lepiej?

  • Ogranicz screen time przed snem — Ekrany telefonów, komputerów i telewizora oraz lampy led emitują niebieskie światło, które wpływa negatywnie na wydzielanie melatoniny, co utrudnia zasypianie. Aby łatwiej zasnąć, warto ograniczyć wieczorem korzystanie z ekranów i świateł LED — nawet na kilka godzin przed snem. Nie używaj elektroniki z ekranami a zamiast mocnych lamp ledowych, włącz małą żółtą lampkę nocną. 
  • Wycisz się po trudnym dniu — w obecnych czasach łatwo się przebodźcować. Wszędzie mamy sztuczne światła (także w dzień w samochodach, ekranach reklamowych, mijanych witrynach sklepowych). Przed snem wybierz jakąś relaksującą i wyciszającą aktywność. Poczytaj książkę, zamiast wieczoru z filmem, medytuj przy świetle świecy, weź długą kąpiel albo rozwiąż krzyżówkę. 
  • Uporządkuj sypialnię  — wyłącz diody od przedłużaczy i telewizorów (a najlepiej całkowicie pozbądź się telewizji z tego pokoju), zasłoń dobrze okno, przewietrz pokój i zadbaj o odpowiednią temperaturę. Do spania najlepsza jest temperatura ok. 19*
  • Pomyśl o zaopatrzeniu się odpowiednią pościel i pidżamę. Pościel powinna być dobrana do zdrowia, pory roku i Twojego rozmiaru. Warto rozważyć pościel z lnu albo sensoryczne kołdry obciążeniowe. Jeśli chodzi o pidżamę, zadbaj, aby były z naturalnych materiałów (bawełna lub len) i wygodne.
  • Sypiaj regularnie (o ile to możliwe) — jeśli nie pracujesz zmianowo i nie masz małego dziecka, postaraj się stworzyć rutynę snu. Kładź się i budź o stałych porach, nawet w weekendy. To pomoże wyrównać zegar biologiczny. Nie musi to być godzina 19 ani 20 - wybierz realną porę, która pasuje z Twoim trybem życia. 
  • Zadbaj o dietę — żywienie ma duży wpływ na sen (praktycznie na każdy aspekt życia). Masz dużą ochotę na coś ciężkiego lub niezdrowego i nie potrafisz się oprzeć? Lepiej, żebyś zjadł to w ciągu dnia, niż tuż przed spaniem. Dzięki temu organizm będzie miał czas strawić posiłek i w nocy będzie mógł zająć się tym, czym powinien — regeneracją sił. 
  • Rusz się — aktywność fizyczna zawsze jest dobra. Przed snem warto postawić na lekką formę aktywności na świeżym powietrzu. Spokojny spacer pomoże Ci dotlenić organizm i oczyścić umysł, a jeśli masz psa, to on też będzie Ci wdzięczny za przegląd okolicy przed snem ;p


Połączenie zdrowego odżywiania (w tym możemy Ci pomóc naszą gotową dietą pudełkową) z regularnym snem i ograniczeniem stresu sprawi, że Twoje życie zyska zupełnie nową jakość.