Zbilansowana dieta to pojęcie, z którym zetknął się każdy zainteresowany zdrowym odżywianiem. Choć rozumieć je można intuicyjnie, nie każdy wie, czym taka dieta dokładnie się wyróżnia. Poznaj zasady zbilansowanego odżywiania i dowiedz się, jakie korzyści dla organizmu zapewnia.

Czym jest zbilansowana dieta?

Zasada zbilansowanego odżywiania rozumiana jest jako program żywieniowy, który pozwala rozplanować proporcje przyswajanych składników odżywczych. Osoba stosująca się do tych reguł powinna unikać pustych kalorii i dbać o racjonalne żywienie. Nie oznacza to jednak wbrew pozorom nudnych i jałowych potraw, a wręcz przeciwnie – rozbudowane i urozmaicone dania.

Jakie są zasady zbilansowanej diety?

Podstawę naszej diety stanowią składniki, takie jak:

  • białka,
  • węglowodany,
  • witaminy,
  • tłuszcze,
  • błonnik.

Ich dostarczanie do organizmu w określonych dobowych dawkach sprawia, że organizm będzie odżywiony w odpowiedni sposób. Zbilansowana dieta to jednak nie tylko określone porcje makroskładników w diecie, ale także odpowiednia liczba dziennych posiłków, ilość wypijanej wody czy sumaryczna liczba kalorii, które są przyswajane do organizmu w ciągu jednego dnia.

Zalety zbilansowanej diety

Dzięki zbilansowanej diecie możliwe jest zarówno tracenie wagi, jak i przeciwnie – przybieranie na niej osób, które tego potrzebują. Ponadto zdrowe jedzenie w połączeniu z ruchem fizycznym i piciem odpowiedniej ilości wody to także poprawa jakości życia, lepsze samopoczucie czy dbanie o wygląd. Odpowiedni bilans składników diety pomaga zachować również zdrowie.

Jak poprawić jakość posiłków?

Przygotowywanie kilku pełnowartościowych posiłków dziennie i liczenie makroskładników może być nie lada wyzwaniem, szczególnie dla początkujących. Pomóc w zachowaniu zbilansowanej diety może catering dietetyczny Foodie Box. Dostarczane pod drzwi pudełka ze świeżymi potrawami przygotowywanymi na podstawie zasad zdrowego i racjonalnego odżywiania pomagają zachować nie tylko zgrabną sylwetkę, ale również dobry stan zdrowia.