Stosowanie diet, które ograniczają spożywanie produktów odzwierzęcych, może przynieść wiele zdrowotnych korzyści. Jednak nie dla wszystkich. Coraz popularniejsza dieta wegańska może stanowić zagrożenie dla dzieci. Jakie konsekwencje niesie za sobą stosowanie diety wegańskiej u dzieci?

Założenia diety wegańskiej

Weganizm zakłada spożywanie jedynie produktów pochodzenia roślinnego. Weganie eliminują ze swojej diety: mięso, jajka oraz nabiał pochodzenia zwierzęcego. Na czym więc opiera się żywienie weganina? Przede wszystkim na zbożach, ryżu, owocach oraz warzywach. Co jeszcze można jeść na diecie wegańskiej?


  • rośliny strączkowe (fasolę, groszek, ciecierzycę, soczewicę),
  • pieczywo i makaron,
  • napoje roślinne zamiast mleka (sojowe, migdałowe, owsiane),
  • orzechy, nasiona, pestki, kiełki,
  • tofu i grzyby zamiast mięsa.

Niektórzy weganie twierdzą, że weganizm to coś więcej niż tylko dieta. Weganizm to styl życia, który zakłada ochronę zwierząt, dzięki rezygnacji z produktów odzwierzęcych, noszenia skórzanych ubrań, używania kosmetyków testowanych na zwierzętach oraz unikaniu rozrywek, w których wykorzystuje się zwierzęta (cyrk, zoo, oceanarium itp.).

Rodzaje weganizmu możemy podzielić na typy weganizmu ze względu na cel stosowania tej diety:

Weganizm żywieniowy – grupa wegan wyklucza produkty zwierzęce, ale stosuje takie produkty w innych dziedzinach życia.
 

Weganizm ze względów etycznych – dla niektórych wegan ten sposób odżywiania jest filozofią, bazującą na poszanowaniu życia zwierząt i zmniejszeniu ich cierpienia.

Weganizm ze względów społeczno-politycznych – weganizm w tym przypadku jest postawą wobec spraw politycznych i społecznych. Społeczeństwo wykorzystuje produkty zwierzęce w zależności od sytuacji społeczno-ekonomicznej; spożywanie miejsca w głównej mierze koncentruje się na bogatych krajach półkuli północnej. 

Weganizm ze względu na ekologię –  dieta bazująca na produktach roślinnych czerpie z zasobów naturalnych, nie niszcząc środowiska. Produkcja mięsa przyczynia się zaś do problemów środowiskowych, m.in. globalnego ocieplenia, zanieczyszczania gleb czy wykorzystywania większych zasobów energii i wody.

Weganizm jest radykalną odmianą wegetarianizmu. Do łagodnych odmian należy:

  • laktoowowegetarianizm – dopuszczane jest spożywanie mleka i jajek,
  • laktowegetarianizm – można spożywać mleko i jego przetwory,
  • owowegetarianizm – dopuszcza spożywanie jajek,
  • pescowegetarianizm – możliwe spożywanie mięsa pochodzącego od ryb,
  • semiwegetarianizm – dozwolone jest spożycie drobiu, ryb, owoców morza.

Diety pudełkowe są doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz sprawdzić, czy weganizm lub któraś z łagodniejszych odmian wegetarianizmu jest dla Ciebie. W posiłkach pudełkowych od Canapa Bydgoszcz znajdziesz wszystkie niezbędne składniki odżywcze, bez tracenia czasu na gotowanie i wymyślanie zbilansowanych posiłków. 

Zalety stosowania diety wegańskiej

Dieta wegańska jest coraz częściej wybierana przez osoby, które chcą zadbać o swoje zdrowie. Pokarmy bezmięsne zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca. Dieta roślinna przyczynia się także do obniżenia poziomu cholesterolu oraz ciśnienia tętniczego. Pokarmy wykluczające produkty zwierzęce zalecane są diabetykom przy leczeniu cukrzycy.

Weganie mają niższe wskaźniki nadciśnienia, chorób serca, cukrzycy, ale również otyłości. Weganizm wyklucza nie tylko tłuste potrawy, ale również słodycze i alkohol. Utrata masy ciała następuje w tempie zrzucenia około 0,5kg miesięcznie, niezależnie od tego, czy jesteśmy aktywni fizycznie czy nie.

Dieta wegańska zagraża dzieciom

Małe dzieci żywione w sposób wegański bez skonsultowania się z lekarzami i dietetykiem mogą być narażone na niedobory żywieniowe. Takie braki makroskładników mogą spowodować bardzo poważne negatywne konsekwencje zdrowotne.

Badania wykazały, że dzieci na diecie wegańskiej są mniejsze i szczuplejsze od takich, które spożywają mięso. Największym zagrożeniem weganizmu u małych dzieci jest niedobór witaminy B12, ponieważ to właśnie produkty odzwierzęce są jej źródłem. Jej braki powodują zaburzenia metabolizmu, prowadzące do zmian neurologicznych, które mogą być nieodwracalne.

Mleko roślinne (np. ryżowe, sojowe) to napój o wartościach odżywczych nieporównywalnych ze zwykłym mlekiem. Dzieci mogą być narażone na niedobory wapnia i białka, które są kluczowe dla zapewnienia prawidłowej gęstości kości.

Wśród innych groźnych skutków lekarze wymieniają też: choroby krwi, niedożywienie czy dysfunkcje poznawcze. Wszelkie odmiany wegetarianizmu i półwegetarianizmu są z reguły bezpieczniejsze od radykalnego weganizmu


Wybierz dietę pudełkową z opcją wegańską